Den v lesní školce
Denní program má jasnou strukturu, aby se v něm děti snadno orientovaly a věděly, co bude následovat. Začátek a konec dne probíhá v kruhu. Během dne se střídají aktivity volné a aktivity řízené.
Rytmus dne
- 7:30 - 8:30 individuální činnosti u stolečku, klidová činnost, volná hra na zahradě
- 8:30 - 9:00 svačinka
- 9:00 - 9:30 přivítání v kruhu, počítání dětí, domluva výpravy, příležitostně říkanka/písnička před odchodem
- 9:30 - 12:00 výprava v okolí (během výpravy - volná hra, svačina, řízená hra, společný kruh - rytmizace, logo-cvičení, naučné kartičky, příběhy, písničky a říkanky, nabídka činností či tvoření dle tématu měsíce)
- 12:00 - 12:30 návrat do zázemí, osobní hygiena a příprava na oběd
- 12:30 - 13:00 oběd se společný přáním, úklid po obědě, mytí nádobí, starší děti pomáhají sklízet a čistit stůl
- 13:00 - 14:30 odpočinek a spánek dětí, nespáči mohou vstát 13:30 - nabídka klidových činností u stolečku, na dece, u předškoláků - probíhá předškolní příprava
- 14:30 děti se probouzí, společný závěrečný kroužek, pokřik, osobní hygiena
- 15:00 svačina
- 15:00 - 16:30 volná hra, činnosti u stolečku a předávání dětí
Pedagogové v rámci dodržování struktury denního režimu vždy přihlížejí k individuálním potřebám dětí a také jejich fyziologickým specifikům. To platí zejména v případech dětí mladších tří let. Zde se může program odchýlit vlivem aktuálního "rozpoložení" dětí či únavě. Vždy je nutné dbát citlivě a empaticky na potřeby konkrétního dítěte.
OBLEČENÍ DĚTÍ
Jak pro Vás, tak i pro nás je zásadní, aby dítě bylo v suchu a v teple. K tomu, aby si dítě mohlo pobyt v lesní školce opravdu užít, je důležité, aby bylo dobře vybavené. Níže najdete seznam doporučeného vybavení do Skřítkovy lesní školky na celý rok.
Podepsané oblečení je značka ideál. Je velmi důležité dětem označit jejich oblečení - ne vždy si děti své oblečení poznají, ne vždy poznají oblečení oba rodiče a průvodkyně nemají neomezenou kapacitu zapamatovat si, co mělo dítko ráno na sobě - všem nám to usnadní práci.
Sebeobsluha vlastního vybavení. Vždy je třeba zvážit, zda-li si dítě se svým oblečením, obuví a vybavením samo poradí, nebo se k tomu alespoň blíží s menší dopomocí. Převlékáme se několikrát denně a průvodkyně i děti ocení, když to bude snadné. Dítě potřebuje být i venku schopné rychle rozepnout svrchní vrstvy, když chce čůrat. Průvodkyně jsou vždy nablízku, ale rychlejší a příjemnější je umět to sám.
VYBAVENÍ
Celoročně:
- dobře padnoucí batoh adekvátní velikosti s prsním popruhem ocení dítě při každé výpravě do lesa. Vyplatí se kvalitní turistický batoh, ve školce ho dítko používá každý den
- do batůžku kapesník/malý ručníček, kousek karimatky (neboli podsedák), lahev s pitím (v zimě v termoska s teplým čajem), svačina (svačinou se nemyslí cukrovinky, pochutiny - ty do školky nepatří), dále náhradní ponožky v uzavíratelném igelitovém pytlíku, pláštěnku, nepromokavý obal na batoh v zimě též náhradní rukavice, dva igelitové sáčky, v létě pracovní rukavice
- spacák pro odpolední odpočinek (polštářek a oblíbený mazlík podle zvyklostí dítěte)
- náhradní oblečení dle sezóny v boxu ve školce
OBLEČENÍ
Celoročně:
- každé dítko má svůj označený box s náhradním oblečením, které se mění podle sezóny - mikina, tepláky, legíny, ponožky, kalhotky/slipy, triko s krátkým/dlouhým rukávem, holínky, náhradní bunda a kalhoty (hlavně v deštivém a zimním období)
! Box je třeba kontrolovat a doplňovat a oblečení je vždy podepsané, označené! - náhradní obuv (holínky)
- přezůvky do zázemí (gumové nazouváky - crocsy, nebo jiné vámi vhodně zvolené bezpěčné přezůvky)
Léto:
- kromě ošetření repelentem a opalovacím krémem doporučujeme také dlouhé rukávy a nohavice jako ochranu před sluncem a klíšťaty (také jsou vhodné náramky proti klíšťatům)
- pevná obuv (sandály s otevřenou špičkou nejsou vhodné do terénu)
- tričko s krátkým/dlouhým rukávem, tepláčky/lehké kalhoty, mikina, šusťáková bunda
- v případě mokrého počasí nepromokavé kalhoty a pláštěnka
- pokrývka hlavy
Do deště:
- holínky, do nich vysoké ponožky, podkolenky
- gumové kalhoty
- gumová bunda s kapucou zakrývající celou hlavu či klobouk do deště
- pláštěnka na batoh
- gumové rukavice
Zima:
- triko s dlouhým rukávem, termolegíny - funkční spodní vrstva (vlna, hedvábí, syntetické materiály), (punčocháče nejsou vhodné, když se dostane voda do bot, musí se pak dítě celé převléknout)
- mikina - střední, zateplovací vrstva (fleece, vlna)
- bunda +oteplovačky/kombinéza - svrchní, izolační vrstva, nepromokavá a větru odolná
- ponožky, rukavice - nepomokavé (jedny náhradní v baťůžku), nákrčník/šála, čepice/kukla
- pevná nepromokavá obuv, pro zimní použití musí být dostatečně volná, jinak se omezí krevní oběh a izolační i provozní vlastnosti bot (vhodné jsou gumáky s vlněnou vložkou)
K vhodnému oblečení v zimě uvádíme ještě text inspirovaný článkem ve Světě outdooru.
"Neexistuje špatné počasí, pouze špatné oblečení"
Cibulový systém
V zimě je důležité tzv. cibulové vrstvení oblečení. Spodní vrstva oblečení má být hřejivá, ideálně vlna, merino (pokud ji děti snesou), nebo funkční prádlo. Obě varianty mají tu výhodu, že i když se dítě zpotí, tak tyto materiály stále hřejí. Následují ještě další 1 až 3 vrstvy, které hřejí a izolují. Výhodou cibulového vrstvení je to, že na rozdíl od jedné silné vrstvy, která snadněji profoukne, tyto vrstvy vytváří meziprostory, udržující stabilní teplotu. Vrstvení je stejným způsobem uplatněno i na nohách.
Svrchní kalhoty by měly být v první řadě vodotěsné. Bunda by měla být teplá, ale i prodyšná. Pokud padá déšť se sněhem, má nepromokavost přednost. Děti tedy nosí zateplené pláštěnky, které mají jednu nevýhodu, že nejsou prodyšné. Nicméně sucho je v tomto případě přednější. Při vrstvení je třeba myslet na to, aby dětem nebránilo v pohybu. Nedoporučujeme dětem dávat kombinézu z praktických důvodů (potřeby na záchod). Na druhou stranu kombinéza má při hraní ve sněhu své výhody. Necháváme tedy na vašich zvyklostech.
Pokud kalhoty či kombinéza nemají gumu na okraji nohavic (lze ji došít), doporučujeme navléknout dětem ještě přes boty a kalhoty tzv. návleky, aby dětem nevnikl sníh pod kalhoty, nebo do obuvy.
Také při volbě rukavic je vhodné myslet na jejich propojení s bundou tak, aby sníh nemohl vniknout pod bundu. Důležité je, aby byly také nepromokavé a hřejivé. Jako pokrývka hlavy se jeví nejvhodnější kukla, která kryje jak krk, tak hlavu a nikde neodstává. Poslední vrstva v mrazivých dnech, stejně důležitá jako ostatní, je mastný krém na obličej a ruce.
Upozornění pro rodiče - s ohledem na častý pobyt v lese se oblečení může zašpinit, natrhnout apod. Je třeba mít toto na vědomí a oblečení tomuto faktu přizpůsobit. Lesní školka nenese odpovědnost za zašpiněné či poničené oblečení.